بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن سرا کاملا محفوظ می باشد

مزایا و معایب چمن مصنوعی

مزایا و معایب چمن مصنوعی
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/06/20 0 نظر

زمانی که به مقایسه چمن طبیعی و مصنوعی می‌پردازیم متوجه مزایای چمن مصنوعی خواهیم شد .در کشوری مثل ایران که با مشکل کم‌آبی و خشکسالی مواجهه هستیم صاحبان ملک برای زیباسازی و ایجاد فضای سبز در ملک خود به چمن مصنوعی روی آورده‌اند و بدون نگرانی بابت کمبود آب این محصول را می‌توانند جایگزین چمن طبیعی بکنند.

مزایای چمن مصنوعی


زمانی که به مقایسه چمن طبیعی و مصنوعی می‌پردازیم متوجه فواید چمن مصنوعی خواهیم شد .در کشوری مثل ایران که با مشکل کم‌آبی و خشکسالی مواجهه هستیم صاحبان ملک برای زیباسازی و ایجاد فضای سبز در ملک خود به چمن مصنوعی روی آورده‌اند و بدون نگرانی بابت کمبود آب این محصول را می‌توانند جایگزین چمن طبیعی بکنند.


مقدمه 
در دهه 60 میلادی در سال 1960 برای اولین بار چمن مصنوعی تولید شد  و برای اولین بار برای پوشش ورزشگاهی در امریکا استفاده شد. اولین چمن‌های مصنوعی تولیدشده جنسی از نایلون داشتند و شبیه چمن طبیعی نبودند سال‌ها گذشت و اکنون ما در ایران کشور خود چمن‌های مصنوعی داریم که شبیه به چمن طبیعی هستند و از الیافی تولیدشده‌اند که نسبت به نسل اول چمن‌ها کاملاً متفاوت است و می‌تواند جایگزینی مطمئن برای نوع طبیعی خود باشند. 
در ابتدا چمن‌های مصنوعی کاربرد ورزشی داشتند اما باگذشت زمان چمن‌هایی که برای  ساختمان‌های مسکونی-شرکتی –تجاری و زیباسازی شهری تولید شد و خیلی زود جایگزینی شد برای چمن طبیعی .
چمن‌های مصنوعی نسل جدید کاملاً شبیه نوع طبیعی آن هستند و در همه دنیا به خاطر مزایای زیادی که دارد مورد استقبال افراد قرارگرفته است و طراحان نیز هرروزه برای کسب رضایت مشتریان محصولات جدیدتر و باکیفیت‌تری تولید می‌کنند و در مدت کمی چمن مصنوعی توانست به‌عنوان یکی از بهترین فناوری‌ها برای زیباسازی جایگاه ویژه‌ای در بین صاحبان ملک کسب کند .
اما چرا چمن مصنوعی این اندازه محبوب است و اکثر مردم آن را انتخاب می‌کنند ؟در ادامه به بررسی مزایای چمن مصنوعی پرداخته‌شده است تا شناخت بیشتری نسبت به این محصول پیدا کنیم .


مزایای چمن مصنوعی

 

 

 


1- مقاوم در برابر خشکسالی
یکی از مهم‌ترین مزایای چمن مصنوعی مقاومت در برابر خشکسالی است تنها آبی که یک چمن مصنوعی به آن نیاز دارد این است که گاهی اوقات شستشو داده شود تا از بو و تجمع گردوغبار جلوگیری کند. در غیر این صورت چمن مصنوعی به آب احتیاج ندارد و برای مناطقی که شرایط خشکسالی در آن‌ها شدید است ایده آل است.سالانه مقدار قابل‌توجهی از آب مصرفی برای آبیاری چمن طبیعی استفاده می‌شود و در بحران بی‌آبی که در سراسر جهان با آن روبه‌رو هستیم این حجم مصرفی بسیار غیرضروری است و با کمک چمن مصنوعی در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد و رقم قبض آب به مقدار قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت .
2- ناهمواری‌های زمین از بین می‌رود 
وقتی وارد زمین چمن طبیعی می‌شویم با گودال‌های آب و سطوح ناهموار روبرو می‌شویم که باعث  می‌شوند زمین ما زیبا به نظر نرسد و زمانی که زمین را آبیاری می‌کنیم و یا بارندگی داریم آب در این گودال‌ها جمع شود .
اما در مورد چمن مصنوعی قبل از نصب چمن ، زمین صاف می‌شود و شیارها و گودال‌ها که محل تجمع آب هستند از بین می‌رود و کانال‌های آبیاری کوچکی برای کمک به تخلیه آب اضافی و جلوگیری از جمع شدن آب در مناطق مختلف زمین اضافه می‌شوند و بعد از نصب چمن زمینی صاف و هموار و زیبا و سبز خواهیم داشت .

 

 

3- امن برای کودکان 
از دیگر مزایا  که بسیار حائز اهمیت است امنیت کودکان است .کودکان می‌توانند هر طور که می‌خواهند روی زمین چمن مصنوعی بازی کنند و روی لباس یا کفش خود لکه های نامرغوب یا گلی پیدا نکنند . سرخوردن روی چمن طبیعی به‌طورمعمول باعث ایجاد لکه‌های سبز یا قهوه‌ای روی لباس می‌شوند که تمیز کردن آن بسیار سخت است و این در مورد چمن مصنوعی اتفاق نمی‌افتد.
همچنین بازی روی چمن طبیعی بسیار خطرناک است چراکه درصورتی‌که کودک  زمین بخورد زخمی می‌شود و همیشه این نگرانی برای والدین وجود دارد که فرزند آن‌ها آسیب نبیند اما چمن مصنوعی به خاطر الیاف نرمی که دارد خطری برای سلامتی کودک ایجاد نمی‌کند.
برخی از افراد به چمن طبیعی حساسیت دارند و هنگامی‌که بدن آن‌ها با چمن برخورد می‌کند دچار خارش و سایر علائم حساسیت می‌شوند ولی چمن طبیعی اصلاً ایجاد حساسیت نمی‌کند و با خیال راحت می‌توان روی آن دراز کشید. 
همچنین از دیگر مزایای چمن مصنوعی این است که به جلوگیری از انتشار میکروب‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کند. کودکان می‌توانند بدون ترس از قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها ، کودها یا سایر مواد شیمیایی سمی که در نگهداری یک چمن طبیعی استفاده می‌شوند ، در زمین چمن مصنوعی بازی کنند.
4-بدون فرسایش و خرابی
یکی دیگر از مزایای چمن مصنوعی مقاومت بالای آن می‌باشد .در چمن‌های طبیعی ، رفت وامد زیاد می‌تواند منجر به خرابی چمن و از بین رفتن بخشی از چمن و یا کنده شدن تکه‌ای از آن شود  و زیبایی خود را از دست دهد چمن مصنوعی در برابر فشار مداوم  و راه رفتن مقاومت می‌کند و به‌راحتی خراب نمی‌شود .

 

 

5-مقاوم در برابر نور و سایه 
درجاهایی که چمن طبیعی  در مناطق پرنور ویا کم‌نور قرارگرفته  و  خشک‌شده و  از  بین می‌رود ، چمن مصنوعی بدون هیچ مشکلی سالم باقی می‌ماند.
چمن مصنوعی به نور مستقیم خورشید و سایه حساسیتی نشان نمی‌دهد و در هر شرایطی سرسبز و شاداب خواهد ماند.
6-به کودهای خطرناک نیازی ندارد
ازآنجاکه چمن مصنوعی رشد نمی‌کند نیاز به کود هم ندارد. چمن مصنوعی همیشه‌سبز و شاداب است و مانند چمن طبیعی برای رشد و سرسبزی نیاز به کودهای سمی و خطرناک ندارد .کودهایی که به چمن طبیعی داده می‌شود بسیار خطرناک است و برای سلامت افراد –حیوانات و محیط‌زیست بسیار خطر دارد.اگر این کودها وارد آب‌های محلی و رودخانه‌ها شود و وارد آب آشامیدنی شهری شود خطرات جبران‌ناپذیری خواهد داشت .

 

 

7-مناسب برای مناطق تفریحی
چمن مصنوعی برای مکان‌های تفریحی مانند زمین‌های فوتبال و سایر زمین‌های ورزشی و تفریحی و همچنین  زمین‌های بازی کودکان –زمین‌بازی حیوانات خانگی و... مناسب است چراکه در برابر حجم بالای  رفت‌وآمد افراد مقاومت می‌کند و در برابر سایش بسیار مقاوم است هم‌چنین  برش و شکل‌گیری آن نیز آسان است و اجازه می‌دهد در مناطق عجیب‌وغریب  با الگوهای مختلف مورداستفاده قرار گیرد.
8- نیاز به نگهداری ندارد 
زمانی که می‌خواستیم مکانی را چمن کنیم باید اول‌ازهمه بذر مناسب چمن تهیه می‌کردیم و بعد از آماده‌سازی زمین و کاشت چمن تازه شروع مراقبت‌های سخت بود .چمن طبیعی برای اینکه رشد کند و زیبا شود هرروز به مراقبت‌هایی مانند آبیاری –هرس –کود دهی –سم‌زدایی و غیره نیاز داشت که زمان زیادی را به خود اختصاص می‌داد و برای دیدن زمین سبز چمن به مدت‌ها مراقبت و زمان نیاز بود اما چمن مصنوعی به هیچ‌کدام از این مراقبت‌ها نیاز ندارد و فقط چند ساعت زمان لازم است تا زمینی سبز و زیبا داشته باشیم  که بتوانیم از آن برای استراحت و سایر موارد دیگر استفاده کنیم و لذت ببریم.

 

 

9-مقرون‌به‌صرفه
یکی از برجسته ترین مزایای چمن مصنوعی ارزش ماندگاری و مقرون‌به‌صرفه بودن آن است. گرچه در ابتدا هزینه خرید و نصب دارد  اما درواقع سرمایه‌گذاری است که می‌تواند ارزش خانه شما را برای چندین سال بهبود بخشد.چمن مصنوعی نسبت به هزینه خرید و نصبی که دارد کیفیت بالایی دارد و نیاز به هزینه‌های مانند آبیاری و نگهداری ندارد و هزینه اولیه در برابر با مزایای آن و کاهش سایر هزینه‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه است .
10-ضد آتش
جنس الیاف به‌کاربرده شده در چمن مصنوعی به صورتی است که آتش نمی‌گیرد و سریع خاموش می‌شود و باعث امنیت بیشتر این چمن می‌شود و بدون نگرانی در مکان‌های مختلف قابل‌اجرا است .

 

 

11- زیبا سازی
چمن مصنوعی برخلاف چمن طبیعی که فقط یک رنگ دارد دارای رنگ بندی است و برای طراحی زیباتر می توان از رنگ بندی این محصول استفاده کرد به عنوان مثال می توان در زمین  بازی کودکان با استفاده از رنگ های مختلف چمن مصنوعی فضای شاد تر و رنگی برای کودکان ساخت که باعث افزایش شور واشتیاق کودکان شود. 
 همچنین الیاف چمن مصنوعی اندازه های مختلف دارد و می توان با توجه به نوع کاربرد وسلیقه افراد نوع بلند و یا کوتاه آن را استفاده کرد .
12- همیشه‌سبز 
چمن طبیعی عمر کوتاهی دارد و بعد از مدتی خشک می‌شود و باید دوباره کاشته شود .همچنین در تمامی فصول نمی‌توانیم چمن سبزی داشته باشیم. یکی دیگر از مشکلات این است که در همه مناطق با شرایط آب‌وهوایی مختلف چمن سبز و یکدستی نخواهیم داشت و فقط می‌توانیم چمن را در زمین خاکی بکاریم و البته فقط در فضای باز می‌توان چمن داشت اما چمن مصنوعی در هر مکانی چه بسته چه باز چه گرم چه سرد در هر فصلی در هر شرایط آب‌وهوایی در هرزمانی در هر زمینی با هر سطحی چه خاک چه سیمان و یا حتی چوب قابل‌نصب است و به‌راحتی در دسترس است و می‌تواند همیشه سر سبزی و نشاط را به زندگی ما بیاورد . و این مورد می تواند از بهترین مزایای چمن مصنوعی حساب شود که  باعث شده طرفداران زیادی داشته باشد .


چمن مصنوعی مزایای زیادی دارد که در این مقاله به برخی از آن‌ها پرداخته شد تا شما بیشتر با این فناوری مدرن و زیبا آشنا شوید و بتوانید در طراحی‌های زیبا خود از این چمن استفاده نمایید.

 

مسلما بعد از دانستن مزایای بی شمار چمن مصنوعی به فکر خرید آن میافتید پس حتما سری به مقاله راهنمای خرید چمن مصنوعی بزنید.


سخن پایانی 
انسان همیشه طبیعت دوست بوده است و اکثر افراد طبیعت سبز و زیبا را  نسبت به سایر گزینه‌های زیباسازی ترجیح می‌دهند اما گاها به دلیل مشکلات مکانی –زمانی- محیط زیستی و...مجبور می‌شوند از این لذت محروم بمانند چمن مصنوعی مشکلات چمن طبیعی را نداشته و توانست فضایی سبز به ما هدیه دهد.

 

برای خرید و مشاوره درباره چمن مصنوعی و اطلاع از قیمت‌ها با شماره‌09199319700تماس بگیرید.

نظرات