بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن سرا کاملا محفوظ می باشد

چمن مصنوعی فوتبالی

چمن مصنوعی فوتبالی
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/04/08 0 نظر

محصول پیشرفته و بسیار مدرنی به نام چمن مصنوعی، سطح ایده آلی برای ورزش های با عملکرد بالا مانند فوتبال مهیا می نماید. زمانی که می خواهید به زمین های ورزشی که شدت و میزان استفاده از آن ها بالا است فکر کنید و چمن مناسبی را انتخاب کنید، بهتر است به فواید و تاثیرات مثبتی که چمن مصنوعی روی عملکرد بازیکنان و نتیجه بازی و حتی بودجه باشگاه ها دارد نیز توجه داشته باشید.

چمن مصنوعی فوتبالی
 

گروه چمن سرا تهیه کننده و عرضه کننده نخست و برتر در زمینه چمن مصنوعی ورزشی و تزئینی در ایران و خاورمیانه می باشد و می تواند برای هر زمین فوتبالی در هر جایی با هر شرایط و موقعیت اقلیمی، نوعی از بهترین چمن مصنوعی را ارائه نماید و بازی جذاب فوتبال را برای مخاطبان سبزتر و شادتر و برای بازیکنان راحت تر و موثرتر نماید.


اما چگونه چمن مصنوعی فوتبالی می تواند گزینه مناسبی در نظر گرفته شود؟


1.سطح
برای این که سطح چمن مصنوعی عملکرد بهتری برای مسابقات فوتبال داشته باشد، دارای تعداد الیاف بسیاری در هر متر مربع می باشد که همگی مطابق با استاندارد های موجود در این حوزه تولید شده اند. برای فوتبال این امر به معنی استفاده از ارتفاع پایل بلند (50 میلیمتر)، خاصیت ارتجاعی و برگشت پذیری، دوام بالا و هم چنین وجود ماده به نام پلی اتیلن در الیاف چمن مصنوعی می باشد که با ملایمت با پوست تماس می یابند.

2. الیاف تک رشته ای
اجزای بسیاری وجود دارند که کنار هم قرار می گیرند تا الیاف تک رشته ای چمن مصنوعی را شکل دهند، از جمله یک نوع پلیمر، مستربچ (رنگ) و مواد مقابله کننده با اشعه های UV نور خورشید و غیره. هم چنین این الیاف نیز با آخرین تکنولوژی های روز دنیا و تحت سیستم های نظارتی مجهز و باکیفیتی ساخته می شوند. هم چنین شما می توانید این الیاف را با ضخامت، وزن، عرض، شکل و رنگ مورد نظر خود پیدا کنید.


3. الیاف فیبری یا مشبک
برخلاف الیاف تک رشته ای، این نوع از الیاف قبل از این که مشبک شوند، به صورت الیاف پهن و عریض تولید می گردند، همین امر موجب می شود تا این نوع از الیاف دوام بالایی داشته باشند و مواد پرکننده را به خوبی سر جای خود نگاه دارند، اما اندکی در قائم و ایستاده نگه داشتن آن ها ضعیف عمل می کنند.


 
این موضوع به این معنا است که سریع تر تخت و خوابیده می گردند و می توانند روی ویژگی ها و عملکردهای زمین بازی فوتبال تاثیر بگذارند، از این رو برای مسابقات و بازی های حرفه ای و پیشرفته توصیه نمی شوند. هم چنین تک رنگ بودن این نوع چمن مصنوعی به این معنی می باشد که خیلی جذابیت خاصی ندارد.

4. عملکرد الیاف
در یک چمن مصنوعی فوتبالی 8000 متر مربعی، حدود 900،000،000 الیاف تک رشته ای وجود دارد که در کنار هم قرار می گیرند و چمنی را در معرض نمایش می گذارند که بسیار زیبا، پرپشت و باطراوت به نظر می رسد و آماده انواع بازی ها و مسابقات فوتبال می باشد.
هر فیبر و الیاف چمن های مصنوعی این توانایی را دارند تا در برابر تردد و قدم ها و دویدن های بازیکنان مقاومت کنند و برگشت پذیر باشند، یعنی بعد از تخت شدن، دوباره به حالت اول خود باز گردند. هم چنین تماس پوست با این الیاف هیچ خراشیدگی را بر جای نمی گذارد.
در واقع در ساخت الیاف چمن مصنوعی دقیقا از خصوصیت های ذاتی چمن های طبیعی تقلید شده است، بنابراین از نظر ظاهری و حتی عملکردی، فرق چندانی با چمن های طبیعی ندارند.

5. تراکم الیاف
در زمین های فوتبال، تراکم چمن مصنوعی بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا باید از حرکت صحیح توپ، تعامل و حرکت مناسب پا روی سطح و زیبایی ظاهری چمن ها اطمینان به دست آورد. همیشه باید به اندازه کافی الیاف در هر متر مربع از چمن در کنار مواد پرکننده وجود داشته باشند تا چمن ها همیشه سبز به نظر برسند.
این موضوع بارها اثبات شده است که هر چه تراکم چمن مصنوعی فوتبالی بیشتر باشد، ماندگاری بیشتری نیز دارد.

6. ارتفاع پایل الیاف چمن
این ارتفاع برای ورزش فوتبال بین 40 تا 60 میلیمتر می باشد، زیرا توپ بالای این الیاف به راحتی حرکت می کند و انتظار می رود در فاصله مشخصی از سرعت آن کاسته شود.


7. انواع مختلفی از سیستم های چمن مصنوعی
تاکنون ما چمن مصنوعی را از نظر الیاف، تک رشته ای یا مشبک بودن، مورد بررسی قرار دادیم، اما چه اتفاقی می افتد اگر ترکیبی از این الیاف در چمن مصنوعی برای فوتبال وجود داشته باشد؟ در این جا سه گزینه پایه وجود دارد:
●    ترکیب دو یا سه الیاف تک رشته ای مختلف در اشکال گوناگون در کنار هم
●    ترکیب یک شکل الیاف تک رشته ای با الیاف مشبک  
●    و یا ترکیب الیاف بافت دار (الیاف موج دار یا فرفری) در کنار الیاف تک رشته ای

هر کدام از این ها دارای قابلت ارتجاعی، تراکم، ایستایی مواد پرکننده مخصوص به خود هستند و از این رو نسبت به سایر چمن های مصنوعی منحصر به فرد می باشند.


8. پروسه تافتینگ یا کوک خوردن
این پروسه برای اولین بار در دهه 70 وارد صنعت چمن مصنوعی شد و تاکنون موفق ترین، موثرترین و رایج ترین پروسه تولید شناخته شده است.
به سادگی چند الیاف تک رشته ای (معمولا 6 تا) و یا یک الیاف فیبریت شده روی یک قسمت از لایه بکینگ پانج می شود، البته با توجه به فاصله خطی و فاصله بین ردیف ها. در نهایت بر اساس اندازه پایل مشخص، الیاف بریده می شوند.


9. بکینگ
نقش بکینگ این است که اطمینان یابد که الیاف چمن مصنوعی در جایی که گره خوردند، به خوبی سر جای خود قرار می گیرند. این موضوع به این معنا است که آن ها باید در مکان صحیح خود قرار داشته باشند تا بتوانند موجب عملکرد درست چمن مصنوعی شوند. سیستم های مختلف بسیاری وجود دارند که می توانید از میان آن ها انتخاب کنید- لاتکس، پی یو و پلی الفین.  مورد آخری قابل بازیافت بوده و کاملا متخلل است، این در حالی می باشد که پی یو و لاتکس نیاز دارند تا سوراخ های زهکشی در آن ها تعبیه شود.
بکینگ چمن مصنوعی فوتبالی نیز موجب افزایش وزن چمن مصنوعی به منظور ایستایی مناسب در برابر حرکات بازیکنان می شود.

10. مواد پرکننده
تمامی چمن های مصنوعی فوتبالی نیاز به مواد پرکننده دارند تا سنگین شده و الیاف به خوبی در برابر عملکرد بازیکنان مقاومت و حالت خود را حفظ کنند. تا به امروز تمامی مواد پرکننده نرم و لطیف و متخلل بوده اند. وجود این مواد عمق مورد نیاز در سطح زمین فوتبال را ایجاد می کند تا عملکردهای بازیکنان به خوبی انجام بپذیرد.


11. نقش شوک پدها
درست است که مواد اینفیل و الیاف چمن مصنوعی دست به دست هم می دهند تا دقیقا راه رفتن و دویدن و حتی سر خوردن روی چمن ها درست مانند چمن طبیعی باشد، اما در هر صورت توصیه می شود از لایه شوک پد نیز زیر سطح چمن به کار گرفته شود تا بازیکنان با خیال راحت تری بهترین های خود را در معرض نمایش بگذارند.
این شوک پدها از قبل با سیستم های چمن مصنوعی موردنظر تست و بررسی شده اند و می توانند حتی برای چمن مصنوعی فوتبالی با ارتفاع پایل کوتاه نیز بهترین انتخاب ممکن باشند.

12. نیازمندی های پایه و بیس چمن مصنوعی
ساختار زمین ورزشی از هر کشور به کشور دیگر متفاوت می باشد اما در هر صورت وجه تشابه بسیاری بین آن ها وجود دارد. همه آن ها باید به طور واضح و مشخصی آب باران و مایعات را به خوبی زهکشی کنند. هم چنین سطح چمن مصنوعی برای زمین فوتبال باید مسطح و بدون مشکل باشد، بدون ناهمواری و پستی و بلندی، هم چنین وجود شیب ملایم و مناسب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
از طرف دیگر، لایه بیس زیر چمن نیز باید به خوبی فشرده شود تا پایه محکمی برای شوک پد و چمن مصنوعی بالای آن به وجود بیاید.

 


13. اهمیت نگه داری
سرمایه گذاری روی چمن مصنوعی این ضرورت را به وجود می آورد تا از آن مراقبت های لازم نیز به عمل آید. اول از همه این که بدانید چمن مصنوعی فوتبالی مانند همه چمن های مصنوعی دیگر عاری از مراقبت نیست، دوما هر زمین نیازهای مخصوص به خود را دارد. همه این ها دست به دست هم می دهند تا سرمایه گذاری شما محفوظ بماند.
بیشتر شرکت ها و مراکز فروش چمن مصنوعی، دفترچه راهنما و یا اطلاعات لازم برای نگهداری از این محصول را به شما ارائه می کنند. یا خودتان می توانید به راحتی این مراقبت های ساده را در اینترنت جستجو کنید.

14. چه زمانی باید چمن مصنوعی را جایگزین کرد
از این رو حالا چمن مصنوعی فوتبالی خود را حاضر و آماده در اختیار دارید. از آن لذت ببرید. از آن مراقبت کنید. آماده باشید که زمانی که سیستم چمن شروع به خراب شدن کرد، آن را عوض کنید. این امر هنگامی آشکار خواهد شد که زمین قادر نیست به با موفقیت تست های اجرایی و عملکردی را پشت سر بگذارد و ظاهر آن کدر و بی روح و مات می گردد. یا ممکن است بازیکنان از سطح چمن ها شکایت داشته باشند.

مشکلات رایج مانند سخت قدم گذاشتن روی چمن ها یا خوابیده شدن دائمی الیاف می تواند با مراقبت های بسیار زیاد به طور موقت ترمیم شوند، اما بهتر است قبل از این که بازیکنان و تیم ها، زمین چمن دیگری را انتخاب کنند، به موقع تماس گرفته و چمن مصنوعی را تعویض کنید.

اگر می خواهید درباره مزایای چمن مصنوعی فوتبالی بدانید به مقاله مزایای چمن مصنوعی فوتبالی مراجعه کنید


کلام آخر
دنیای فوتبال با تمام آن شور و هیجان خود همیشه با رنگ سبز زمین چمن خود در ذهن ها تصور می شود و وجود چمن های باکیفیت و ماندگار که از هر لحاظ مجهز و مدرن باشند نیز می تواند معامله دو سر برد برای بازیکنان و مدیران باشگاه ها و زمین های ورزشی باشد.
پس اگر می خواهید از باشگاه و زمین بازی فوتبال خود درآمد بهتر و بیشتری کسب کنید و هزینه های بیهوده تان را کاهش دهید، پس به خانواده چمن مصنوعی ورزشی بپیوندید.

نظرات