بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن سرا کاملا محفوظ می باشد

نصب چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/09 0 نظر

چمن مصنوعی یک محصول تطبیق پذیر می باشد که تقریبا روی هر سطحی قابل نصب می باشد، از  خاک گرفته تا چوب و سیمان و بتن. در هر صورت برای داشتن فضای سبز بسیار شیک و زیبا بدون اینکه در آینده به دلیل اشتباهات انجام شده هزینه سنگینی روی دستتان بماند، باید طبق اصول پیش بروید.
پروسه نصب چمن مصنوعی نیاز به افراد متخصص و فنی دارد که به دلیل انجام پروژه های فضای سبز در حوزه های مختلف، مهارت و تجربه بسیار ارزشمندی و قابل اطمینانی در این زمینه به دست آورده اند و خیلی خوب می دانند در هر شرایطی باید چه چاره ای بیندیشند.

نصب چمن مصنوعی


گروه چمن سرا به عنوان عرضه کننده مجموعه کاملی از چمن های مصنوعی در طرح ها، رنگ ها و اشکال و کاربردهای مختلف می تواند تیم متخصص و فنی خود را برای نصب در محل موردنظرتان اعزام کرده و با تیم پشتیبانی خود همیشه همراه و حامی شما باشد.


چگونه چمن مصنوعی را روی سطح خاکی نصب کنید: مراحل قبل از پروسه

مرحل اول: قبل از نصب

1.زمین خود را بررسی کنید
لوله های آب و خطوط الکتریکی ممکن است زیر سطحی که قرار است چمن مصنوعی را نصب کنید، وجود داشته باشند. آبپاش ها را در سطح لوله بپوشانید و یا اگر نیازی به آن ها ندارید، به طور کلی آن ها را بردارید. لوله های زهکشی مورد نیاز را به منظور جریان بهتر آب نصب کنید.
از سیم های برق خود با دور کردن آن ها از حاشیه های چمن مصنوعی به فاصله حداقل 15 تا 20 سانتیمتری محافظت کنید. از این رو هنگام محکم کردن چمن ها مطمئن هستید که به سیم های برق آسیب نمی زنید. بهتر است آن ها را بالای ساب بیس (خرده سنگ ها) قرار دهید و با میخ های U شکل سر جای خود فیکس کنید.

مرحله دوم: زمین را آماده کنید

1.از شر علف های هرز خلاص شوید
اولین چیزی که باید قبل از نصب چمن مصنوعی انجام دهید، از بین بردن هرگونه پوشش گیاهی موجود در محل با دست یا به وسیله مواد شیمیایی می باشد.
می توانید محل مورد نظر خود را با علف کش غیر سمی اسپری کنید. باید این کار را حداقل دو هفته قبل از روز نصب انجام دهید تا تاثیر خود را بگذارد.

2. خاک برداری
برای این که مطمئن شوید جا برای بیس و پایه جدید وجود دارد، زمین را به قطر 7 تا 10 سانتیمتر  حفر کنید. سپس روی سطح راه بروید یا از تمپر دستی به کار ببرید تا خاک شل و ناپایدار را به خوبی متراکم کنید.

3. به فکر سیستم زهکشی باشید
اگر چمن مصنوعی را روی خاکی نصب می کنید که میزان نفوذ پذیری و زهکشی بالایی دارد، تقریبا مشکلی نخواهید داشت. اما در غیر این صورت وجود سیستم زهکشی الزامی می شود. اگر موقعیت جغرافیایی شما به گونه ای است که باران ملایم می بارد، شکاف های زهکشی با فاصله 15 سانتیمتری در اطراف لبه ها باید کافی باشند.

4. حاشیه بندی چمن مصنوعی
با استفاده از حاشیه بندی می توانید خط مشخصی را ایجاد کنید که چمن مصنوعی شما را از سایر بخش های حیاط و محوطه موردنظرتان جدا می کند. هم چنین به این ترتیب چمن مصنوعی شما از فضای تعیین شده جابجا نمی گردد.

5. اختیاری: نصب لایه محافظ در برابر علف های هرز
یک لایه ژئوتکستایل را در انتهای بخشی که حفر کرده اید قرار دهید، درست قبلا از این که مواد بیس چمن مصنوعی را آماده کنید.

مرحله سوم: بیس چمن مصنوعی خود را آماده کنید

1.مواد ساب بیس خود را قرار دهید
با استفاده از چرخ دستی یا بیل، مواد بیس چمن مصنوعی را در سطح پراکنده کنید. به طور کلی، در شرایط آب و هوایی ملایم، شما می توانید از سنگ نوع 1، شن، سنگ خرد شده، گرانیت خرد شده و یا هر سنگی که کوچک تر از 9 سانتی متر باشد، به عنوان بیس به کار ببرید. به طور کلی حدود 7 تا 10 سانتیمتر از مواد بیس مورد نیاز می باشد تا زهکشی بهینه ای صورت بگیرد.
در هر صورت بهترین ساب بیس برای نصب چمن مصنوعی آن است که سریعا آب سطح را به خود جذب کند.

2. شن تیز را اضافه کنید
از یک بیل و یا شن پخش کن برای قرار دادن شن های به ضخامت 10 تا 15 میلیمتری در بالای ساب بیس استفاده کنید تا سطح را مستحکم کنید.


3. تمام محوطه مورد نظر را آبپاشی کنید
از شیلنگ یا آبپاش استفاده کنید و مطمئن باشید که در زمینه آبیاری زیاده روی نمی کنید، زیرا ممکن است با این کار بیس چمن مصنوعی تحلیل رود.


4. همه سنگ ها را فشرده کنید
از یک پلیت کمپکتور و یا تمپر پلیت استفاده کنید تا سطح را به خوبی فشرده و متراکم نمایید. برای بخش هایی که موانعی مانند درخت وجود دارد، تمپر دستی به کار ببرید. شما می توانید از الوار 4*2 نیز روی سنگ ها به کار ببرید تا به خوبی آن ها را فشرده نمایید.
به طور ایده آل بیس چمن مصنوعی باید حدود 90 درصد از عمق اولیه خود کاهش یابد، به گونه ای که زمین مانند سطح بتنی به نظر برسد اما هنوز قابلیت زهکشی خود را داشته باشد.


5. تمام سطح را یکدست و هموار کنید
دوباره محل مورد نظر را برای هر گونه پستی و بلندی و عیب و نقصی چک کنید. در صورت نیاز، مواد پایه را شارژ کنید و یا به پخش کردن و فشرده کردن بیشتر بپردازید.


مرحله چهارم: چمن های مصنوعی خود را به هم وصل کنید

1.محل نصب چمن مصنوعی را برنامه ریزی کنید
به ابعاد زمین مورد نظر خود دقت کرده و آن را با چمن مصنوعی تطبیق دهید. به یاد داشته باشید در هر شرایطی باید به همسو بودن الیاف دقت کنید تا نمای طبیعی چمن ها هم چنان حفظ شود. بخش های مورد نظر خود را علامت گذاری کنید تا کارتان را راحت تر کنید.


2. چمن را پهن کنید
روی یک سطح یکدست و یکنواخت به جز بیسی که خودتان مهیا کرده اید، چمن را باز کنید، حالا یادداشت ها و چمن های خود را بررسی کنید. هنگامی که می خواهید بر اساس متراژ مورد نظر خود، چمن را برش بزنید همیشه متراژ بیشتری در نظر بگیرید تا جایی برای اشتباه کردن داشته باشید. بهتر است قبل از برش، از گچ یا رنگ برای علامت گذاری استفاده کنید.


3. حالا باید چمن را روی سطح اصلی پهن کنید
رول های چمن را روی سطح اصلی پهن کنید. لبه های چمن های مصنوعی را بگیرید و به آرامی تکان دهید تا هوا زیر آن ها برود. هیچ وقت چمن را روی سطح نکشید، زیرا در این صورت زمین صاف و هموار خود را بر هم می ریزید.

4. لبه های چمن مصنوعی را به هم وصل کنید
رول دوم چمن را نزدیک به رول قبلی که پهن کرده بودید، قرار دهید. باید این دو رول چمن مانند دو لبه پارچه کنار هم و به صورت لب به لب قرار بگیرند. فاصله بین دو رول باید به اندازه ای باشد که اصلا به چشم نیاید. اگر چمن ها بیش از اندازه اورلب هستند، می توانید آن ها را برش بزنید.

5. نوار اتصال را در فاصله بین دو رول چمن قرار دهید
به اندازه طول چمن خود، نوار اتصال را بریده و آماده کنید و یک طرف آن را زیر رول سمت چپ و طرف دیگر را در زیر رول سمت راست قرار دهید. با میخ های 15 سانتیمتری آن ها را محکم کنید. سپس چسب را روی نوار اتصال ریخته و در تمام نوار پخش کنید.


6. چمن را بچسبانید
در این مرحله از نصب چمن مصنوعی باید از انتهای رول، چمن را روی نوار اتصال بچسبانید. مطمئن شوید که چمن ها جلوتر از شما روی چسب قرار نمی گیرند و الیاف چمن از چسب دور می باشند.

7. فشار وارد کنید
روی بخش هایی که به تازگی به هم چسبانده اید، قدم بگذارید تا مطمئن شوید که به خوبی به نوار اتصال وصل می گردند. حتی می توانید اجسام سنگینی را در این بخش ها قرار دهید.


8. محکم کاری کنید
میخ هایی را به فاصله چند سانتیمتر به چند سانتیمتر روی چمن مصنوعی بکوبید. به یاد داشته باشید که نباید هیچ الیافی زیر میخ گیر کنند. حاشیه های چمن را نیز محکم کنید. از میخ های گالوانیزه 10 تا 15 سانتیمتری استفاده کنید تا چمن مصنوعی به خوبی سر جای خود قرار بگیرد. این میخ ها باید در فاصله 15 تا 20 سانتیمتری در حاشیه چمن ها از هم فاصله داشته باشند. هم چنین در درزهای چمن مصنوعی نیز باید همین قانون را تکرار کنید.
مراقب باشید که بیش از اندازه با چکش روی میخ ها نکوبید که موجب چروک افتادن سطح چمن می شوند.


مرحله پنجم: کارهای نهایی

1.اضافه های چمن مصنوعی را ببرید
هر بخشی از چمن مصنوعی که به نظر اضافه و زاید است را برش بزنید. این امر بیشتر در لبه های چمن مصنوعی رایج است. در این جا از چاقو یا کاتر نیز می توانید به کار ببرید.

2. برای مناطقی که مانع وجود دارد
بهتر است چمن مصنوعی را اطراف موانعی که قرار دارد، ببرید. به طور مثال یک بخش دایره ای اطراف ریشه درختان برش بزنید.

اگر شما هم علاقه دارید بیشتر راجع به نصب چمن مصنوعی بدانید حتما به مقاله 5قانونی که باید در نصب چمن مصنوعی رعایت کنید  سری بزنید


3. کارهای نهایی
در این مرحله از نصب چمن مصنوعی، باید چمن ها را شانه کرده و از پر کننده لا بلای آن استفاده کنید. مطمئن باشید که چمن ها قبل از اضافه شدن پرکننده کاملا خشک می باشند. از یک بیل و شن کش استفاده کنید تا با حرکت جلو و عقب پرکننده را در سطح پخش کنید.
چمن ها را تا جایی شانه کنید که پر کننده شنی به طور کامل در زیر الیاف چمن قرار بگیرند. سپس هر گونه پستی و بلندی ها را بررسی کنید و سعی کنید همه چیز یکنواخت و مسطح به نظر برسند.
در نهایت چمن هایتان را آبیاری کنید. روز بعد نتیجه نهایی را مورد بررسی قرار دهید. اگر برگشت پذیری الیاف آن چیزی نیست که می خواهید یا احساس می کنید که الیاف خیلی بیش از اندازه در معرض نمایش می باشند، می توانید از یک لایه پرکننده دیگر به کار ببرید.

 

کلام آخر
برای جذاب تر کردن پروسه نصب چمن مصنوعی، می توانید در اطراف آن شروع به کاشت و یا قرار دادن گلدان های گل کنید تا در کنار هم چشم انداز رنگی زیبایی را به وجود بیاورند و آن جا را برای شما به یک باغ و طبیعت اختصاصی تبدیل کنند.

نظرات