بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن سرا کاملا محفوظ می باشد

فرآیند پخش شن سیلیس در زمین چمن مصنوعی فوتبالی

فرآیند پخش شن سیلیس در زمین چمن مصنوعی فوتبالی
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/11/12 0 نظر

 فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا، استفاده از چمن مصنوعی را به جای چمن طبیعی توصیه کرده و باشگاه ها و ورزشگاه های سراسر جهان را به سمت این جایگزینی تشویق می نماید. به دنبال این ماجرا، شن سیلیس نیز تبدیل به یک ماده پرکننده پرتقاضا در هنگام خرید چمن مصنوعی تبدیل شده است، از جمله فدراسیون فوتبال، شرکت های شخصی، باشگاه های ورزشی، محوطه سازی منازل و ویلاها.
اگر به چمن های مصنوعی فوتبالی از نزدیک نگاه کنید، متوجه فاصله یک تا دو سانتیمتری در میان الیاف آن می شوید که این فضاها با ماده پرکننده ای به نام سیلیس پر می شود.

فرآیند پخش شن سیلیس در زمین چمن مصنوعی فوتبالی


گروه چمن سرا با رعایت استانداردهای بین المللی در زمینه تولید چمن های مصنوعی، در راستای جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان عزیز سال های سال است که کالکشن کامل، جامع و متنوعی از چمن های مصنوعی را در سطح ایران و خاورمیانه ارائه می دارد.

از طرف دیگر انواع مواد پرکننده لازم و ضروری برای استفاده در پروژه های مختلف نصب چمن مصنوعی و با اهداف گوناگون توسط گروه چمن سرا ارائه می گردد و تیم فنی و تخصصی این شرکت نیز می توانند مراحل نصب اصولی چمن و پخش پرکننده آن را بر عهده بگیرند تا یک سطح چمنی بدون عیب و نقص را خدمت شما عرضه نمایند.


فرآیند پخش سیلیس در زمین های فوتبال
 
یکی از کاربردهای اصلی این ماده پرکننده در فرآیند نصب چمن مصنوعی می باشد، مخصوصا در چمن هایی که ارتفاع آن ها بالای 2 سانتیمتر است. پروسه پخش سیلیس در زمین های فوتبالی نیز مراحلی را شامل می شود که در نهایت نتیجه کار را به بهترین وجه ممکن نمایان می سازد و سطح زمین را برای برگزاری انواع مسابقات و بازی های حرفه ای و مبتدی آماده می نماید.

در ادامه به مرور کوتاهی از این مراحل مهم پخش پرکننده سیلیس می پردازیم:

1.قبل از شروع این فرآیند، شن های سیلیس به مقدار 24 تا 27 کیلوگرم به ازای هر متر مربع از چمن مصنوعی به وسیله کیسه های  10 کیلویی یا توسط بسته بندی های بخصوصی به نام جامبو (700 تا 1000 کیلو ممکن است وزن داشته باشند) با تریلی یا کامیون کنار زمین منتقل می شوند.
2. در مرحله بعد، این کیسه ها و جامبوهای مملو از سیلیس به وسیله جرثقیل روی دستگاه سم ماتیک منتقل می گردند.
3. دستگاه سم ماتیک نیز دارای یک اپراتور می باشد که روند پخش این ماده پرکننده را نظارت و کنترل می نماید. به این ترتیب در هر متر مربع از چمن مصنوعی، 24 تا 27  کیلوگرم از سیلیس را روی زمین پخش می شده و توسط برس و فرچه هایی که زیر دستگاه تعبیه شده است، برس می شوند.
4. این عمل برس زدن هم ممکن است دوبار در طول زمین اتفاق بیفتد تا کاملا شن سیلیس داخل چمن وارد شوند.

 


اندازه دانه های سیلیس معمولا در زمین های فوتبال چقدر است؟
در واقع برای زمین های فوتبال اندازه ذرات این شن می بایست بین 0.5  تا 1.25 میلیمتر باشد (هرگز نباید از 150 میلیمتر تجاوز کند).
البته دانه بندی این شن به تراکم چمن مصنوعی فوتبالی بستگی دارد. زمانی که چمن کاملا متراکم است (بیش از 45000 کوک)، ما باید از دانه بندی های کمتر (0.7 - 0.5) استفاده کنیم. به این ترتیب است که این شن می تواند به راحتی در لابلای الیاف قرار بگیرد.
به یاد داشته باشید که هر چه چمن متراکم تر باشد، شن سیلیس به سختی می تواند داخل الیاف آن قرار بگیرد و مستقر شود. اما در چمن ها با تراکم پایین (ساکر یا فوتبال آمریکایی 10000 کوک)، شما می توانید به راحتی دانه بندی بزرگ تری را مورد استفاده قرار دهید، اما هرگز این اندازه نباید از 1.5 میلیمتر بیشتر باشد، در واقع اندازه دانه های بیش از 1.5 خلاف استاندارد های بین المللی می باشد.

 


چه زمانی باید به فکر تغییر و جایگزینی سیلیس برای چمن مصنوعی بود؟
سیلیس به عنوان پرکننده تثبیت کننده به شمار می رود و همیشه در انتهای الیاف چمن مصنوعی فوتبالی قرار می گیرد. در چنین شرایطی بسیار سخت است که بخواهید سیلیس را ریمو کرده و جایگزین کنید، حتی این روند واقعا هزینه بردار است. اما شارژ مجدد این مواد پرکننده هیچ سختی و دشواری  رابه همراه ندارد.
شما باید بر اساس میزان استفاده از زمین فوتبال، سانس های بازی، تعداد مسابقات و بازی هایی که در طول روز روی آن انجام می گردد، به فکر شارژ مجدد سیلیس باشید.
هم چنین می توانید هرازگاهی چمن مصنوعی فوتبالی خود را مورد بررسی قرار دهید تا ببینید که آیا سیلیس موجود در لابلای الیاف به قدری کاهش یافته است که نمی تواند کارایی قبلی را داشته باشد یا خیر.
هم چنین می توانید از تیم متخصص شرکت مورد نظر خود بخواهید برای ترمیم و نگهداری و بررسی شرایط به زمین فوتبال شما اعزام شوند.


آیا کیفیت بالای سیلیس موجب افزایش طول عمر چمن می شود؟
البته زمانی که چمن مصنوعی فوتبالی به درستی و به طور کامل با شن سیلیس باکیفیت، شسته، خشک شده و خالص پر شود، موجب ایستاده قرار گرفتن الیاف شده و در شرایط سخت مانند استفاده های پر تنش و شدید از چمن (حرکات بازیکنان در طی بازی فوتبال)، تنها بخش های بالایی الیاف مورد آسیب قرار می گیرند.
 هم چنین چمنی که با این نوع مواد پرکننده کامل شود، به گونه ای هم از آن محافظت به عمل می آید. کمیت و کیفیت سیلیس هم چنین به نفوذپذیری بهتر آب کمک می کند.
بنابراین بهتر است برای انتخاب کیفیت سیلیس مناسب برای زمین فوتبال خود با کارشناسان مجرب در این زمینه صحبت کنید تا هم نگران طول عمر کوتاه چمن های مصنوعی خود نباشید و هم خیالتان راحت باشد که خبری از آبگرفتگی و جمع شدن آب در سطح زمین فوتبال شما نخواهد بود.


مزایای استفاده از شن سیلیس
1.استفاده از پرکننده سیلیس برای چمن مصنوعی موجب جذب ضربه و مهار شدن رشد باکتری ها می شود، همین موضوع موجب می گردد برای استفاده در زمین های ورزشی هم چون فوتبال، زمین های بازی کودکان، محوطه های مخصوص حیوانات خانگی و حیاط منازل نیز مناسب در نظر گرفته شود.
2. الیاف چمن طبیعی حالت قائم خود را حفظ می کنند، زیرا در خاک ریشه دارند. همین موضوع موجب حفظ حالت آن ها حتی در صورت اعمال فشار می شود. برای وجود چنین تاثیر مشابه ای، چمن مصنوعی به مواد پرکننده نیاز دارد که اغلب سیلیس یا خرده لاستیک در این شرایط انتخاب می گردند.
3. این پرکننده ها به پایداری شکل و یکپارچگی الیاف چمن مصنوعی کمک می کنند. سیلیس اطراف الیاف بلند قرار می گیرد و به خوبی از آن ها پشتیبانی کرده و باعث فیکس شدن حالت آن ها می شود و همین امر موجب تداعی شدن چمن های طبیعی می گردد.
4. مزیت و کارایی دیگر شن سیلیس این است که چمن مصنوعی را سنگین می کند. وزن بیشتر نیز به قرار گرفتن الیاف سر جای خود کمک می کند که دیگر نیازی به هیچ عامل دیگری برای حفظ حالت آن ها وجود نخواهد داشت. از این رو هیچ چین و چروک و تاخوردگی در طول استفاده چمن مصنوعی به وجود نمی آید. هم چنین هیچ عاملی مانند وزش بادهای شدید موجب جابجایی چمن ها نمی گردد.

5. از طرف دیگر سیلیس موجب می شود تا چمن مصنوعی در برابر آتش مقاوم تر باشد. به این ترتیب حتی در صورت بروز آتش سوزی، خود الیاف چمن مصنوعی به همراه این مواد پرکننده موجب گسترش حریق نمی شوند.
6. هم چنین چمن مصنوعی که با این شن ها پر شده باشد، جذاب تر دیده می شود. نه تنها شن ‌به ایستاده و صاف قرار گرفتن الیاف کمک می کند، بلکه با برس و فرچه کشیدن، الیاف در موقعیت های مختلفی قرار می گیرند و همین موضوع موجب طبیعی به نظر رسیدن هر چه بیشتر آن ها می گردد. این موضوع به مرور زمان آشکارتر و واضح تر می شود.
7. هم چنین پرکننده سیلیس موجب جلوگیری از صاف و تخت شدن الیاف چمن مصنوعی در اثر رفت و آمد و تردد می شود.
8. یکی از مهم ترین کاربرد های این نوع پرکننده به افزایش دوام و ماندگاری چمن مصنوعی باز می گردد. در واقع طبق گزارشات به دست آمده چمن های مصنوعی پر شده با سیلیس طول عمر بیشتری نسبت به چمن هایی داشتند که از این پرکننده به کار نبرده بودند. دلیل این امر هم بسیار ساده است، زیرا فشار ناشی از تردد بازیکنان و اجرای حرکات گاها سنگین آن ها، فقط روی الیاف چمن وارد نمی شود، بلکه مواد پرکننده بخشی از این فشار و سنگینی را به دوش می کشند. به این دلیل است که شن سیلیس از مهم ترین اجزای چمن مصنوعی ورزشی محسوب می شود که عدم وجود آن موجب طول عمر کمتر و نیاز به جایگزینی سریعتر چمن مصنوعی می گردد.

اگر تمایل بیشتری دارید تا در مورد سیلیس بدانید می توانید به مقاله شن سیلیس چیست؟ سری بزنید.

 

 


نگهداری از پرکننده سیلیس در چمن های مصنوعی فوتبالی
لازم است تا هرازگاهی چمن ها را برس و یا فرچه بزنید تا هر گونه جابجایی و برهم خوردن تعادل این ماده پرکننده در سطح به حالت عادی خود باز گردد. این کار را می توانید هم به صورت دستی و هم توسط ابزار آلات و دستگاه مخصوص انجام دهید.

کلام آخر
انتخاب سیستم چمن مصنوعی فوتبالی نیاز به توجه و دقت به جزئیات و موارد زیادی دارد، یکی از مهمترین اجزای این سیستم هم به نوع و میزان استفاده از پرکننده باز می گردد. یکی از رایج ترین پرکننده های انتخابی در زمین های فوتبال سیلیس است که مزیت ها و کارایی بسیار شگفت انگیزی دارد، البته به شرطی که طبق اصول و قواعد در سطح چمن پخش شود.

نظرات