بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن سرا کاملا محفوظ می باشد

خرید ژئوتکستایل

خرید ژئوتکستایل
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/21 0 نظر

امروز می خواهیم درباره محصول پرکاربرد و موثری صحبت کنیم که نجات بخش بسیاری از پروژه های عمرانی، معماری، شهری، راه سازی، محیط زیست، حتی چمن مصنوعی و غیره می باشد و می تواند روی نتیجه کار و دوام و ماندگاری آن به طرز شگفت انگیزی تاثیر بگذارد: ژئوتکستایل.
اما این که دقیقا این محصول چیست و چه انواعی دارد و چگونه می توان از  آن استفاده کرد را باید به طور دقیق و جزء به جزء توضیح داد تا بیشتر به اهمیت وجود این محصول پی ببرید و هنگام خرید ژئوتکستایل به خوبی بدانید که چگونه می تواند به بهبود و پیشبرد پروژه ای که در نظر دارید کمک کند و هزینه های بسیار بالای مرمت و تعمیر و بازسازی را کاهش دهد.

خرید ژئوتکستایل
 

اول از هر چیزی لازم است به این مهم اشاره کنیم که چمن سرا در حوزه ارائه انواع ژئوتکستایل ها مرغوب و باکیفیت نیز قدم به عرصه ظهور گذاشته است تا بتواند سهم بزرگی در افزایش ماندگاری پروژه های مهندسی و بسیار بااهمیت داشته باشد و مشکلات بسیاری را که گاها موانع بزرگی را سر راه این پروژه ها قرار می دهد، از میان بردارد.
از این رو چمن سرا نه تنها می تواند انواع باکیفیت و نوین چمن های مصنوعی را خدمت شما ارائه نماید، بلکه نیاز شما برای ژئوتکستایل را نه تنها در پروژه های چمن مصنوعی بلکه در سایر پروژه ها تامین می نماید.

ژئوتکستایل واقعا چیست؟
ژئوتکستایل یک پارچه نفوذپذیر است که می تواند فیلتر، جداسازی، تقویت، زهکشی کرده و از خاک محافظت نماید. این انواع پارچه ها معمولا از پلی استر یا پلی پروپیلن ساخته می شوند و هم چنین در دو نوع در دسترس قرار دارند:
●    بافته
●    نبافته
ژئوتکستایل ها می توانند انواع مختلفی از شدت ها و فشارها را تحمل کنند. آن ها ماندگاری بالایی دارند و می توانند میزان خطر و آسیب های وارده به فردی که زمین می خورد را نیز کاهش دهند. نفوذپذیر بودن این محصول نیز به معنای سطحی از ژئوتکستایل هایی می باشد که منافذ ریزی دارند و به گازها و مایعات اجازه عبور می دهند.


پارچه های ژئوتکستایل از چه چیزی ساخته شده اند؟
هنگام خرید ژئوتکستایل به دو نوع پلی استر و پلی پروپیلن رو به رو هستید. الیاف به کار رفته در تولید ژئوتکستایل از نوع طبیعی و مصنوعی هستند که شما باید بسته به کاربرد مورد نظر خود یکی از آن ها را برگزینید.


الیاف طبیعی: معمولا از نوارهای کاغذی، تراشه های چوب، تورهای جوت و یا مالچ پشمی تشکیل شده اند. در پروژه های مقاوم سازی خاک، ژئوتکستایل ها باید بیش از صد سال عمر داشته باشند. در هر صورت پارچه های طبیعی و قابل تجزیه زیستی ذاتا طول عمر کوتاهی دارند. آن ها معمولا برای مهار فرسایش خاک تا زمانی که پوشش گیاهی در منطقه رشد می کند، مورد استفاده قرار می گیرند.


 

انواع ژئوتکستایل ها با الیاف طبیعی
●    جوت: این الیاف گیاهی چند منظوره بسیار قابل تجزیه می باشند و می توانند به خوبی با خاک سازگاری یابند و مواد مغذی را برای سبزیجات و پوشش گیاهی مهیا کنند. در هر صورت سرعت بالای تجزیه زیستی آن هم چنین می تواند یک نقطه ضعف برای ژئوتکستایل محسوب شود.
با این اوصاف طول عمر آن ها را می توان با روش ها و ترکیبات دیگر به 20 سال افزایش داد. بنابراین، امکان پذیر است که ژئوتکستایل جوت سفارشی با استحکام، تخلخل، نفوذپذیری و هم چنین قابلیت انتقال به ازای نیاز و موقعیت مکانی مورد نظر ساخته شود.
فاکتورهایی مانند میزان در دسترس بودن آب، ترکیبات خاک، جریان آب، کیفیت آب و محوطه سازی در میان دیگر عوامل می تواند خرید ژئوتکستایل جوت را مطابق با هدف موردنظر تعیین کند.


●     کویر: هم چنین به عنوان لایه کویر نیز شناخته می شود که یک نوع الیاف ساخته شده از مواد طبیعی است که از پوسته بیرونی نارگیل استخراج می گردد. اغلب این مواد به عنوان لایه های تقویتی چمن مصنوعی، پادری، تشک ها و حتی در برس و قلم موها به کار می روند. افراد بسیاری از طبیعی بودن الیاف به کمک نارگیل به جای الیاف مصنوعی و خواص ماندگاری ذاتی آن در کنار مقاومت در برابر آسیب های ناشی از آب حاوی نمک لذت می برند.

 
الیاف مصنوعی: از مواد خام برای ساخت ژئوتکستایل هایی به کار می رود که معمولا از جنس پلی آمید، پلی استر، پلی اتیلن و پلی پروپیلن می باشند. آخرین مورد یکی از قدیمی ترین الیاف مصنوعی است که در سال 1931 کشف شد. بسیاری از پارچه های نبافته ژئوتکستایل دارای الیاف مصنوعی می باشند که با پروسه ای به نام "نیدل پانچینگ یا پانچ شده با سوزن" ساخته می شوند.


انواع ژئوتکستایل ها با الیاف مصنوعی
●    پلی آمید (PA): هنگام خرید ژئوتکستایل با الیاف پلی آمید با دو گروه مواجه هستید: نایلون 6 و نایلون 6.6 که اگرچه به ندرت در ژئوتکستایل ها به کار می رود.
آن ها به صورت رشته هایی تولید می شوند که سپس در اندازه گرانول های کوچک بریده می گردند. محصول نهایی معمولا از قدرت بیشتری برخوردار می باشد اما گنجایش کمتری نسبت به پلی استر و پلی پروپیلن دارد. هم چنین آن ها مستعد هیدرولیز نیز می باشند.
●    پلی استر (PSF): این ها گنجایش بیشتری دارند، در برابر چروک افتادن و هم چنین واکنش های شیمیایی مقاوم هستند، از این رو گزینه عالی برای بسیاری از پروژه ها به شمار می روند. در هر صورت این نوع از ژئوتکستایل ها می توانند تا بیش از 50 سال ماندگاری داشته باشند و در برابر اشعه های ماوراء بنفش مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. نصب آن باید با دقت انجام شود تا در معرض اشعه های UV بیشتر و غیر ضروری قرار نگیرد.
●    پلی اتیلن (PE): می تواند به صورت بلورین و کریستالی ساخته شود که خصوصیت ضروری در الیاف پلیمری می باشد. سه نوع از پلی اتیلن به ترتیب با تراکم کم ، با تراکم کم خطی و رایج ترین یعنی تراکم بالا می باشند. تراکم بالا به عنوان لایه های محافظ در برابر ریشه ها و یا موانع رشد بامبوها به کار می رود.
●    پلی پروپیلن (PP): یک ژئوتکستایل سفید از نوع نبافته است که هنگامی که در کاربردهای جداسازی و فیلتراسیون به کار می رود، بالاترین کارایی مهندسی و استانداردهای کیفیت را ارائه می دهد.

احتمالا تاکنون متوجه نقش مهم ژئوتکستایل در زیر سازی چمن مصنوعی شده اید برای اینکه بیشتر  در مورد این محصول اطلاع بدست آورید به مطالعه مقاله زیر سازی چمن مصنوعی بپردازید.


چه تفاوتی میان ژئوتکستایل های بافته و نبافته وجود دارد:
برای خرید ژئوتکستایل باید از میان یکی از این دو گروه و با خواص و مزیت های منحصر به فرد به انتخاب بپردازید:

ژئوتکستایل بافته شده:
●    ساخته شده از الیاف درهم تنیده پلی پروپیلن و یا الیاف دیگر
●    نفوذپذیری متوسط با میزان جریان کمتر
●    قدرت انبساط و کششی و گنجایش بارگیری بالا که معمولا در ساخت جاده ها رایج می باشند
●    عالی برای پروژه های پایدارسازی و تقویت کنندگی
●    مقاومت در برابر تنزل ناشی از اشعه های ماوراء بنفش و انتخاب عالی برای کاربردهایی با نیاز به طول عمر بالا
●    موجب فیلتر شدن رسوباتی ناشی از عبور آب می شود که ممکن  است سیستم زهکشی را مختل کنند


ژئوتکستایل نبافته شده:
●    معمولا از الیاف مصنوعی با سوزن پانچ شده ساخته می شود
●    نفوذپذیری با میزان زهکشی بالاتر
●    اندازه گیری بر اساس وزن به طور مثال گرم به ازای هر متر مربع
●    فوق العاده برای کاربردهای  زهکشی، جداسازی و فیلتراسیون
●    زودتر از ژئوتکستایل های بافته شده از بین می رود، اما در هر صورت برای پروژه هایی که ذخیره آب دغدغه اصلی است، ژئوتکستایل های بافته نشده معمولا انتخاب خوبی به دلیل زهکشی بهینه تر می باشند.

 


6 کاربرد ژئوتکستایل
1.جداسازی
پارچه ژئوتکستایل بین دو لایه از مواد مختلف مانند دو نوع خاک متفاوت، سازه جدید و خاک و یا سنگ فرش قدیمی و جدید قرار می گیرد. جداسازی گاهی اوقات به عنوان پایدارسازی و استحکام نیز به کار می رود اما تفاوت هایی نیز در این میان مشخص می باشد.
این لایه هم چنین با جداسازی چمن مصنوعی از لایه زیرین به منظور جلوگیری از نشست بیش از حد و رشد علف های هرز نصب می شود، از این رو با فرض این که این گیاهان مزاحم بتوانند لابلای سنگریزه ها رشد کنند، اما نمی توانند از لایه ژئوتکستایل عبور کنند. این لایه هم چنین برای چمن های مصنوعی ورزشی، تزئینی، محوطه سازی، پارک ها، زمین های بازی، فرودگاه ها، رستوران ها، مراکز تفریحی و سرگرمی، روف گاردن یا پشت بام و غیره کاربرد دارد.


2. پایدارسازی
در پایدارسازی، باید ژئوتکستایل را بالای موادی قرار دهید که بسیار فشرده سازی شده اند. در بیشتر مواقع این مواد، خاک نرم و خیس است. در این جا با خرید ژئوتکستایل می توانید این اجازه را به آب بدهید تا از خاک نرم عبور کرده و به مواد زهکشی کننده برسد. در نتیجه این امر موجب محکم شدن لایه بیس می شود، از این رو آن را تقویت کرده و تبدیل به پایه قابل اطمینانی می نماید.

 

3. تقویت
در کاربرد تقویت، ژئوتکستایل به عنوان منبع قدرت اصلی به جای قدرتمندتر کردن لایه پایین در پایدارسازی عمل می کند. استفاده و خرید ژئوتکستایل به عنوان مواد تقویت کننده معمولا در چنین مکان هایی کاربرد دارد:
●    دامنه های شیب دار: اجازه می دهد تا شیب های تندتری ایجاد شود و هم چنین از سطح مورد نیاز زمین نگهداری کرده و مواد را مهر و موم می کند
●    دیوارهای حائل: در این کاربرد، دیوارهای حائل همراه با مصالح ژئوتکستایل بیشتر از مواد و مصالح سنتی می توانند سازه ها و ساختارها را به شیوه موثرتر در خود نگاه دارند
●    کنترل فرسایش آب خلیج، خاکریزه های دریایی
●    احیا و بازسازی زمین با استفاده از پرکننده هیدرولیک


4. فیلتراسیون
خرید ژئوتکستایل برای فیلتراسیون مشابه استفاده از آن در پایدارسازی است. هدف اصلی در هر دو شرایط اجازه عبور آب از لایه پوشیده شده می باشد. هدف این کار نیز خروج آب و در عین حال جلوگیری از عبور خاک و ذرات ریز دیگر از درون آن می باشد. این امر با ترکیب یک فیلتر در پشت ژئوتکستایل به دست می آید. در این پروسه آب خارج می گردد، به جای این که در مواد مختلف فیلتر شود.

 
5. مانع رطوبتی
این کاربرد تقریبا برعکس کاربردهای بالا می باشد. در مانع رطوبتی، ژئوتکستایل برای مسدود کردن آب به جای اجازه عبور آن وارد عمل می شود. این امر با استفاده از یک سیستم تعلیق آسفالتی انجام می شود. در نتیجه، این لایه پارچه ای غیر قابل نفوذ پذیر شده و برای استفاده در پروژه های ساختاری مانند نوسازی خیابان ها و حتی سدها نیز کاربرد فوق العاده موثری دارد.

6. زهکشی
ژئوتکستایل می تواند به جمع آوری آب یا گاز و سپس انتقال آن در طول سطح خود کمک کند، بنابراین انتقال بدون عیب و نقصی فراهم می نماید. این فرآیند همان چیزی است که به طور سنتی عملکرد زهکشی نامیده می شود که می تواند در دودکش ها و هم چنین تخلیه قطره ای موثر واقع شود.

نظرات